تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

صنایع تبدیلی گیاهان دارویی رابر راهکار موثر در اقتصاد مقاومتی

   “صبح رابر“ نوشت، اقتصاد مقاومتی ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد و یکی از بعدهای آن در زمینه تولید محصولات داخلی و اشباع بازار از آن محصول بومی و جایگزینی به جای نمونه خارجی آن و در بعد وسیع‌تر صادرات آن محصول به دیگر کشورهاست.

  البته این کار نیاز به دانش و علم و مشارکت صاحب‌نظران متخصص در حوزه اقتصادی دارد که بعد از تحقیق و مطالعه آستین را بالا زده و وارد میدان شوند و در ادامه به فرهنگ‌سازی و سپس بازاریابی و معرفی آن محصول بپردازند.
  هر منطقه‌ای از ایران با توجه به شرایط اقلیمی،‌ جغرافیایی‌، گردشگری، فرهنگی، ‌اقتصادی و… می‌تواند موضوعی خاص برای اقتصاد مقاومتی در زمینه تولید یک محصول باشد.

  شهرستان رابر دارای منبع غنی از گیاهان دارویی ومعطر است به شکر خدا امسال بارندگی خیلی خوب شده و برای بذر گیاهان کوهستانی و داروهای گیاهی بسیار عالیست و اما گیاهان با ارزشی که در کوهستانهای این روستا های رابر می روید : شامل زیره، قارچ، کنگر، آویشن، گل گاوزبان، بابونه، اسطوخودوس، خاکشیر، کرفس، اسفنج، ریواس، آلاله ،پودنه،  درمنه، سمیسک، کلپوره، بومادرون، کاکویی یا همان کاکتی، اشترک، سریت کوهی و اکثر گیاهان دارویی  می باشد.

  که با فرا رسیدن  فصل بهار  گیاهان دارویی در این مناطق  خود نمایی می کند  در همین راستا  نیز یک کارگاه  عرقیجات  گیاهان  دارویی راه اندازی شده  که علاوه بر  عرقیجات با استخراج اسانس از گیاهان، ارزش افزوده خوبی به دست می آید چون سود حاصل از فروش اسانس گیاهان ده ها برابر بیشتر از فروش محصول خام است.
  به گفته حمید محمدی نژاد مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رابر گفت: با توجه به اینکه شهرستان رابر یکی از مناطق بکر ومناسب برای کشت و رشد گیاهان دارویی است، کارگاه اموزشی آشنایی با کشت گیاهان دارویی شامل معرفی ، خواص ، روشهای مختلف کاشت داشت و برداشت ونکات مهم برای حفظ ذخائر این گیاهان برای کشاورزان منطقه دراین شهرستان برگزار گردید.
  وی افزود: با توجه به پتانسیل مناسب این منطقه، آشنایی کشاورزان،کارشناسان ومردم این خطه با گیاهان دارویی،استفاده وبرداشت مناسب وبه جا از این محصولات می تواند موجب افزایش درامد کشاورزان گسترش صنایع جنبی آن شود .
  گیاهان محلی علاوه بر طعم دل‌پذیر، دارای خواصی هستند که برخی از این گیاهان به‌صورت خام و برخی با شیوه‌های خاص پخته و مصرف می‌شوند.

  عده‌ای از مردم از طریق جمع‌آوری این گیاهان برای مصرف  خود و فروش آن به کسب درآمد می‌پردازند و بازار فروش این محصولات پررونق است.در این گزارش به برخی خواص این گیاهان دارویی اشاره می کنیم :

  photo_2016-06-16_13-33-46

  گل گاوزبان:

  خواص و کاربردها: بر اساس کتاب قانون بوعلی سینا:(قانون در طب انتشارات صداوسیما صفحه ۲۰۲) مزاج:گرمی آن نزدیک به اعتدال است . گل گاو زبان و برگ‌های آن تصفیه کننده خون است.آرام کننده اعصاب،کلیه‌ها را تقویت وسرماخوردگی را برطرف می‌کند.برای از بین بردن سرفه از دم کرده گل گاو زبان استفاده کنید.در درمان برونشیت موثر است.بی اختیاری دفع ادرار را و التهاب و ورم کلیه را درمان می‌کند.در درمان بیماری سرخک و مخملک مفید است.ضماد برگ‌های گاو زبان برای رفع ورم موثر است.

  photo_2016-06-20_07-29-55

  سنجد (شیشت):

  خواص و کاربردها: اگر آرد و هسته‌ میوه سنجد با هم آسیاب شود مصرف خوراکی آن بیماری آرتروز را درمان می‌کند. مصرف سنجد براى درمان و جلوگیرى از عوارضى مثل «قى»، اسهال صفراوى، زخم روده، سرفه‌هاى حاد گرم، سردرد و اثر رطوبت نافع است. سنجد مقوى قلب و برطرف کننده تب و لرزهاى سرد در بیماریهاى سینه مثل تنگى نفس، زخم ریه و عوارض دماغى محسوب مى شود.سنجد براى درمان بیمارى هاى کبدى مانند زردى و یرقان مفید است و سنجد پخته شده به طور کامل (پوست - گوشت - هسته) در روغن زیتون به صورت خوراکى جهت درد مفاصل، خارش پوست و رشد مو توصیه شده است.عرق شکوفه سنجد، ضد نفخ مؤثرى براى معده مى باشد. یکی از دانشمندان گفته است میوه سنجد گوشت براستخوان مى رویاند و انسان را فربه مى کند. پوست را تقویت کرده و کلیه ها را گرم نگه داشته و مانع از تکرر ادرار مى شود. در هند از روغن هسته آن لعوق یا شربت غلیظی درست می کنند که در التهاب غشاهای مخاطی همراه با ترشح همانند انواع زکام و نیز در موارد عفونتهای برونشها مصرف می نمایند.

  photo_2016-06-20_07-29-40

  بومادران

  خواص و کاربردها: در قرون اولیه از بومادران برای بند آوردن خون و علاج زخم هایی که با خون ریزی همراه بوده، استفاده می کردند. مردم برخی از کشورها، از پیکر رویشی پخته شده این گیاه برای درمان کبودی ناشی از ضربه در اطراف چشم استفاده می کردند.دم کرده سرشاخه های گلدار آن، در رفع گاستریت های حاد و مزمن، رفع نفخ و ترش کردن، اثر نافذ دارد. همچنین استفاده از دم کرده بومادران، سبب کاهش فشار خون شده و برای نارسایی های کیسه صفرا استفاده می شود. در ازدیاد ادرار و رفع سنگ کلیه نیز موثر است. به علاوه باد شکن و تب بُر نیز می باشد.اسانس آن خاصیت ضد باکتری و ضد تورم دارد. از این اسانس در صنایع دارویی، بهداشتی و آرایشی در تهیه کِرم ها و پمادهای محافظ پوست و داروهای ضد تورم استفاده می شود.بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ عطری، به روی سلسله اعصاب و قلب نیز اثر می گذارد و در مواردی مانند خستگی عمومی، ضعف قلب، ورم ماهیچه های دل، بیماری های عصبی مانند ضعف اعصاب، هیستری، صرع و قلنج های تشنج آور، نتایج مفیدی می دهد. شیره تازه این گیاه در آنژین، احساس گرفتگی ناگهانی و خواب رفتگی سودمند است.همچنین بومادران بر اثر قابض بودن در رفع ترشحات زنانگی، بند آوردن خون و رفع اخلاط خونی، بواسیرهای خونی و اسهال ساده، اثر معالج دارد.این گیاه به طور خاصی تب بُر است. ضماد آن جهت درد سینه مفید است.

  photo_2016-06-22_12-12-24

  بنه

  خواص و کاربردها: مقوی کبد و طحال است.خارج کننده ی اقسام کرم معده بوده و سرفه و خفقان را تسکین می دهد و مسکن درد کمر، درد پشت و درد قولنج می باشد.ضماد بنه در درمان ورم ها و زخم های سخت مفید است.از آن جایی که بنه دارای ویتامین های آ و اقسام ب و د می باشد، مقوی اعصاب بوده و ترک لب را معالجه و از شبکوری جلوگیری می کند و نرمی استخوان را درمان می نماید.در صنعت داروسازی با صمغ آن پمادی درست می کنند که مالیدن آن بر بدن از گزش پشه جلوگیری می نماید.سقز مقوی معده بوده و به هضم غذا کمک می کند و محرک اشتها است.ضماد آن که با پیه ذوب می شود، جهت رفع کجی و ترکیدن ناخن می باشد.مخلوط سقز با روغن زیتون جهت برطرف کردن ورمها و ترک پوست و خارش آن سودمند می باشد.

  photo_2016-06-20_07-29-04

  رازیانه
  گیاهی بسیار خوشبو و معطر دارای خواص دارویی فراوان

  خواص و کاربردها: ضد نفخ: مخصوصاًدرنفخ با منشاء روده‌ای ، خلط آور ملایم: مخصوصاً برای اطفال ، ضد اسپاسم :منجر به کاهش درد حین پریود می‌گردد. (اثر قابل توجه و در حد داروهای ضد التهاب غیر استروییدی NSAIDS دارد. ) ،آرامبخش ، افزایش دهنده ترشح شیر مادر ، کاهش التهاب غشاء مخاطی دستگاه تنفسی ، متسع‌کننده نای و برونشها ،اثرات ضد میکروبی معادل پنی سیلین و تتراسایکلین دارد ، ضد التهاب پلک و ملتحمه.درمنه ایرانی (از تیره کاسنی)
  قابل رویش در ارتفاعات و مناطق بالادست هنزاخواص و کاربردها: در درمان نارحتیهایی چون تب، مالاریا، خونریزی، هپاتیت، انگلهای روده ای ، دردهای عصبی و التیام زخمها مصرف می شود. اسانس این گیاه حاوی ترکیبات گوناگونی مانند اسکوپودرنیول، اسکوپوفارنول ، سیمن، سابیتن ، سینئول، لینالئول، ائوژنول ،بورنئول ، فارنزول ، استر، الکل ، و چند سزکوئی ترپن و ترکیبات دیگری می باشد که دارای فعالیت بیولوژیکی فراوانی است و خاصیت میکروب کشی و قارج کشی این گیاه را تایید کرده اند .آویشن
  خواص و کاربردها: این گونه انحصاری ایران است که به شدت به دلیل خواص دارویی و پخت پز گسترده آن مورد استفاده قرار می گیرد به طور کلی اسانس آویشن دارای خواصی نظیر ضد اسپاسم ،خلط آور، ضد نفخ، و ضد میکروبی می باشد که این اثرات ممکن است مربوط به تیمول و کارواکرول موجود در اسانس آن می باشد . اسانس آویشن به طور گسترده در خمیر دندان ها ، کرم ها ، لوسیون ها ، شوینده ها و صابون ها و در صنایع غذایی برای تهیه فرآورده های غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

  photo_2016-06-20_07-22-02

  کنگر

  خواص و کاربردها: عصاره برگ و ریشه کنگر برای جلوگیری از رسوب چربی در جدار رگ‌ها مفید بوده و در درمان یرقان، سوءهاضمه، احساس ناراحتی در معده، نفخ، بی‌اشتهایی، تهوع، اسهال خفیف یا یبوست، نارسایی کبد، دفع مزمن آلبومین و کم‌خونی بعد از جراحی موثر بوده و از کبد در برابر سموم شیمیایی محافظت می‌کند. کنگر معمولی گیاهی است خودرو با برگ‌های خاردار و ساقه‌های ضخیم شبیه به کرفس که از آن در پخت سوپ، خورش و حتی به صورت خام در سالاد استفاده می‌کنند. البته با توجه به اینکه برگ‌های آن تیغ‌های ریز و تیزی دارند، هنگام پاک کردن مراقب دستان خود باشید؛ پس بهتر است از دستکش استفاده کنید. کنگر طبیعتی گرم و خشک دارد و به همین علت آن را با ماست نیز می‌خورند و در ضمن برای آن دسته از افرادی که گرم‌مزاج هستند، خوردن آن توصیه می‌شود. علاوه بر این، کنگر منبع غنی پتاسیم است. کنگر ضدعفونی‌کننده، اشتهاآور، تب‌بر و هضم‌کننده غذا است و مصرف آن باعث تقویت دستگاه گوارش می‌شود.

  photo_2016-06-20_07-21-48

  کاکوتی کوهی (آلاله)
  گیاهی بسیار خوشبو و معطر با خواص دارویی فراوان
  قابل رویش در ارتفاعات و مناطق بالادست هنزاکاکوتی (آلاله)
  خواص و کاربردها: کاکوتی کوهی در گویش محلی کرمان) آلاله( گفته می‌شود. به عنوان ادویه در غذاها کاربرد وسیعی دارد. از برگ‌های خشک‌شده و خردشده کاکوتی به عنوان طعم‌دهنده در دوغ استفاده می‌شود و برخی از دوغ های بسته بندی شده در ایران این ادویه را دارند. چوپان‌ها و کوهنوردان برگ تازه کاکوتی را جمع آوری می‌کنند و چای آن را نوشیدنی گوارایی می‌دانند. طبع آن گرم است.مقوی معده یک ساعت بعداز غذا دم کرده میل شود.صفرا بر صبح وعصر به جای چایی میل شود..باد شکن .خلط اور. قاعده آور.مقوی قلب به صورت جوشانده میل شود.برای درمان تب مالت بسیار مفید است.باعث جذب غذا میشود تاثیر منفی برروی آهن غذا ندارد.کسانی که بدن ضعیف دارند از حمام کاکوتی استفاده کنن.

  photo_2016-06-22_12-04-20

  پودنه (پونه) گیاه بسیار خوشبو و زیبا
  قابل رویش در مناطق مرطوب و در مسیر رودخانه و جوی آب

  خواص و کاربردها: از دیرباز به عنوان گیاه دارویی در طب سنتی چین و اروپا مورد استفاده قرار می‌گرفته است. دم کرده آن به عنوان نوشیدنی محرک، استفاده عمومی داشته و امروزه نیز در برخی از فروشگاههای مواد غذایی به صورت مخلوط با عنوان چای گیاهی فروخته می‌شود. کارشناسان گیاه درمانی معاصر به خصوص در امریکا، اعتقاد وافری به این گیاه دارند و در حال حاضر آن را به عنوان آرام بخش، مسکن ملایم، رافع اختلالات هاضمه و تب بر (با تشدید تعرق) توصیه می‌کنند. به علاوه دم کرده این گیاه به علت طعم ملایم خود در درمان سرماخوردگی، بیقراری و تب کودکان به راحتی قابل استفاده است مطالعات نشان می‌دهد که اسانس پونه خواص بیولوژیکی و فارماکوژیکی دیگری نیز دارد. اسانس این گیاه به علت دارا بودن پنتا لاکتون، دارای خاصیت ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی است و بر روی قارچهای جنس‌های میکروسپوریوم، آسپرژیلوس وپنی سیلیوم و باکتریهای جنس استافیلوکوک موثر است. از طرف دیگر نپتالاکتون فرمون جنسی برخی از حشرات است. بنابراین با جذب حشرات (نظیر شته ها) و یا دفع آنها (موریانه و پشه) می‌تواند در کنترل بیولوژیکی آنها موثر باشد. ب

  photo_2016-06-22_12-02-41

  فراسیون

  خواص و کاربردها: در کنار جاده ها، نقاط بایر مى روید.. در طب سنتى ایران به عنوان خلطآور و ازدیاد ترشح صفرا و ضد عفونى کننده ى مجارى تنفسى به کار مى برند. پادزهر قارچهاى سمى هست و خطر آن براى سقط جنین زیاد است ، جوشانده ى فراسیون با انجیر و عسل اثرى نیکو در معالجه تنگى نفس و آسم دارد، و با شربت بنفشه جهت زخم ریه و التیام آن مفید است . سرمه ى عصاره این گیاه در چشم بهترین دارو جهت از بین بردن زردى آن است که در اثر یرقان به هم رسیده باشد. زیاده روى در خوردن آن، براى کلیه و مثانه خوب نیست و تولید خون در ادرار مى نماید. چون در آب انگور خیسانده و سه ماه نگاهدارى نمایند، و بعد صاف کنند، شرابى بدست مى آید که در معالجه امراض سینه و پاک کردن آن از اخلاط نافع است ، در طب جدید این خواص مورد تاءیید است و بیشتر جهت تحریک اشتها در مسلولین تجویز مى شود. در طب عوام جهت مداواى تب و نوبه مصرف مى شود.

  photo_2016-06-22_12-00-22

  درمنه کوهیاز تیره کاسنی
  قابل رویش در ارتفاعات و مناطق بالا دست هنزا

  خواص و کاربردها: بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیقات ، ۱۷ ترکیب عمده ازجمله آلفا توجن، آلفا پینن ، کامفن ، سابینن ، بتاپینن ، بتا ،میرسن ، آلفا ترپینن ، پی سیمن ، ۱ و ۸ سینئول ، کامفر ، بورنئول ، ۴ ترپینئول ، آلفا ترپینئول، ژرانیل استات ، آلفا ،کوپائن ، نرولیدول ، کاریوفیلن اکسید، در روغن اسانس این گیاه شناسایی و تعیین گردیده است.. طبیعت گرم و خشک ،بادشکن، براف کننده گاز روده و دل درد.دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی می باشد. به دلیل وجود سانتونین خاصیت ضد انگلی داشته و در ساختن داروهای ضد کرم بیشتر کشورها از جمله آلمان مورد استفاده قرارمی گیرد. درمنه کوهی باعث کاهش میزان قند در ادرار می شود ازاین رو برای مبتلایان به مرض قند مفید می باشد.

  photo_2016-06-22_11-58-24

  مخلصه (گل میمونی)

  خواص و کاربردها: از همه اندامهای هوایی گیاه مخلصه ، عرقی به دست می آید که در طب سنتی خواص فراوانی برای آن قائل هستند . گیاه مخلصه یا گیاه نوروزی از گیاهان مسکن است که در درمان دردهای مختلف مخصوصا درمان دردهای میگرنی ، دردهای مفاصل و همچنین دردهای زنانگی و قاعدگی در منابع از آن ذکر شده و ضمنا به عنوان تب شکن و ضد تب هم از آن نام برده شده . مصرف آن در زمان حاملگی و شیر دهی منع شده . در طب سنتی برای استعمال خارجی برای ترمیم زخمها به عنوان دهان شویه برای زخمهای ناحیه دهان از آن نام برده شده . به عنوان ضد اسپاسم ، ضد التهاب ، ضد نفخ و مسکن از آن نام برده شده . این گیاه اثرات حشره کشی دارد که بعضی منابع ذکر می کنند که اثراتش معادل پایرتروم است که حشره کش نسبتا قوی است . مطالعات جدیدی که اخیرا در سال ۲۰۰۵ روی این گیاه صورت گرفته ، اثرات سلول کشی در درمان بسیاری از سرطانها از آن نام برده شده .در طب سنتی از آن برای رفع کمبود ویتامین ث استفاده می شود و به عنوان مسهل از آن نام برده شده است.

  photo_2016-06-20_07-17-33

  سریش ایرانی

  خواص و کاربردها: مورد استفاده این گیاه بیشتر بدلیل چسبنده بودنش است. البته این گیاه علاوه بر این، کاربرد درمانی هم دارد. از دانه های این گیاه، روغنی گرفته می شود که در بعضی از تصلبهای شریانی مورد استفاده قرار می گیرد. از برگهای این گیاه به عنوان سبزی خوردنی و از ریشه های این گیاه که به صورت غدد پنجه ای به عنوان چسب استفاده می شود. ریشه این گیاه گرم و خشک است و برای یرقان، ناراحتیهای کبدی، خشونت حلق و ناراحتیهای معده از آن استفاده می کنند. ریشه این گیاه را می سوزانند و از سوخته آن در جهت واله آور استفاده می کنند. از ریشه این گیاه جوشانده غلیظی درست می کنند که برای درمان جوشها بسیار مفید می باشد زیرا خاصیت ضدعفونی کننده دارد. این گیاه در نواحی کوهستانی و مرتفع می روید و فصل گل دهی آن از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد است.

  photo_2016-06-20_07-17-06

  کما (گارچی)

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 25 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159395
 • بازدید امروز :201466
 • بازدید داخلی :17059
 • کاربران حاضر :199
 • رباتهای جستجوگر:347
 • همه حاضرین :546

تگ های برتر