تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

منابع آب در طبيعت

  بخش ۱ – مايعي كمياب در عين فراواني
  منابع آب در طبيعت
  آب تنها ماده اي است كه در طبيعت به هر سه حالت مايع (آب) جامد (يخ) گاز (بخار آب) يافت مي شود . نزديك به 75 درصد از سطح كره زمين را آب پوشناده است كه بخش عمده آن را آب شور درياها و اقيانوس ها تشكيل مي دهد .

  در حاليكه مقدار آب شيرين كه تمام موجودات زنده و انسانها بايد بر سر آن به رقابت بپردازند حداكثر 0/5 درصد كل منابع مي باشد. كه عواملي مانند موقعيت جغرافيايي ، شرايط آب و هوايي و ميزان بارش بر پراكندگي آن موثر است .
  تجديد پذيري طبيعي منابع آب
  هم آب موجود در طبيعت به نسبت تقريباً ثابتي در ميان منابع آن توزيع مي شود.اين توزيع متناسب ، با به چرخه در آمدن آب در يمان اين منابع انجام مي شود . به اين فرآيند چرخه آب مي گويند . پس از اين طريق مي توان گفت كه منابع آب تجديد پذيرند.
  مصرف آشكار و نهان آب
  آبي را كه مستقيماً براي آشاميدن يا نظافت و شستشو استفاه مي كنيم مصرف آشكار مي گويند ولي آبي را كه براي توليد انرژي (برق ، سوخت و ...) ، آبياري كشتزارها ، صنايع و معادن و امور بازرگاني و خدمات مصرف مي شود و احتمالاً از ديد شما مخفي مانده است را مصرف نهان آب مي گويند .
  آب مايعي با ويژگي باور نكردني :

  الف) تغيير حجم غير عادي در اثر انجماد :
  آب بر خلاف ساير مايعات وقتي براثر سرما تبديل به يخ مي شود انبساط پيدا مي كند و حجمي از يخ كه همان حجم اوليه آب است و يخ روي آب شناور مي ماند . آين ويژگي سبب مي شود كه آب از سطح شروع به يخ زدن كند .

  ب) زياد بودن ظرفيت گرمايي
  مي دانيد كه ظرفيت گرمايي يك جسم مقدار گرمايي است كه بايد به جسم داده شود تا دماي آن ۱ درجه سانتي گراد افزايش يابد . ظرفيت گرمايي ويژه آب حدود 10 برابر ظرفيت گرمايي ويژه آهن است . اين مسئله به متعادل كردن دماي زمين خيلي كمك مي كند چون مقادير زياد آب موجود در سطح زمين مقدار زيادي از انرژي خورشيدي را مي گيرند و صرف بالا بردن دماي آب مي كنند .

  ج) زياد بودن گرماي تبخير:
  براي تبديل مقدار كمي آب به بخار ، گرماي زيادي لازم است . گرماي اضافي بدن ما با تبخير مقدار كمي آب از طريق منفذ پوست (عرق كردن ) كاسته مي شود .

  `3د) زياد بودن كشش سطحي آب :
  به دليل وجود نيروي جاذبه قوي بين مولكولهاي آب ، پيوستگي زيادي در تمام قسمت هاي آب از جمله مولكولهاي سطح آب وجود دارد . به همين علت است كه يك پشه مي تواند روي آب بنشيند يا موري مي تواند به آرامي روي آب قدم بزند .
  مروري بر آموخته هاي گذشته :
  عنصر :
  به ماده اي گفته مي شود كه از يك نوع اتم ساخته شده باشد مثل ۲O ، Fe

  تركيب :
  به ماده اي گفته مي شود كه از اتصال دو يا چنداتم عنصرهاي مختلف ساخته شده باشد ، مثل H2O ، HO2 ، Nacl

  پيوند هاي شيميايي :


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 1 ارديبهشت 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159395
 • بازدید امروز :201585
 • بازدید داخلی :17061
 • کاربران حاضر :192
 • رباتهای جستجوگر:348
 • همه حاضرین :540

تگ های برتر